logo
add image

MÜŞTEREK ODA BORSA TOPLANTISI BAFRA'DA YAPILDI

Müşterek Oda/Borsa Toplantısı Bafra’da Yapıldı

 

Samsun Oda ve Borsa Başkanları, dört ayda bir yapılan Müşterek Toplantıda araya gelerek, sorunları masaya yatırıp, çözüm yolu aradı. Toplantıya başkanlık yapan Samsun TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, “Tüm çabamız kentimizi topyekûn birlikte kalkındırabilmek. Hiçbir sorunumuz çözülemez değildir. Engelleri birlikte aşacağız” dedi.

Samsun Oda ve Borsa Başkanları, Meclis Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Sekreter ve Yardımcıları, 5174 sayılı yasanın 99. Maddesi ile Oda Muamelat Yönetmeliği gereğince dört ayda bir yapılan Müşterek Toplantıda bir araya geldi.

Bafra TSO ve Bafra Ticaret Borsası ev sahipliğinde, Samsun TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantı, Manisa’nın Soma ilçesinde maden kazasında hayatlarını kaybeden işçiler için bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Büyük bir katılımla gerçekleşen 2014 yılının ilk müşterek toplantısının açılış konuşmasını yapan Samsun TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, ev sahipliğinden dolayı Bafra TSO ve Bafra Ticaret Borsası’na teşekkür etti.

Bafra TSO’ da yapılan toplantıda Bafra Ticaret Borsası Başkanı Namık Kibaroğlu katılımcı Oda/Borsalara teşekkürlerini sunarak toplantının verimli geçmesini temenni etti.

Kibaroğlu konuşmasında sorun ve çözüm önerileri olarak Zahire Borsası Kompleksinin kurulması , Pirinçte uygulanan %8 kdv’nin %1 e indirilmesi, küçük esnafın birleşmelerinin cazip hale getirilmesi konularında görüş bildirdi.

Bafra TSO Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Başar konuşmasında “5174 sayılı kanunun 99.maddesi ve muamelat yönetmeliğinin 81.maddesi gereği Samsun ili ve ilçeleri Oda/Borsalar Müşterek toplantısını Bafra ilçemizde yapmaktan ve siz değerli Oda/Borsalarımızın Yönetim Kurulu Başkanlarını, Meclis Başkanlarını , Yönetim Kurulu üyelerini ve Genel Sekreterlerini Bafra Ticaret ve Sanayi Odası ve Bafra Ticaret Borsası olarak ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Başar “Halk Bankası aracılığı ile TOBB tarafından Üyelere uygun faizli Kredi verilmesi, 5. ve 6 . Bölge OSB lerine teşvik kapsamında BOTAŞ tarafından yapılan Teşviğin 3. ve 4. Bölgelerde bulunan OSB lere de sağlanması bu anlamda Bafra OSB ye doğalgaz bağlanması, daha önceki yıllarda vergi borcu olan mükelleflere , vergi borçlarının yeniden yapılandırılarak ödenmesi sağlanmıştı. Aynı düzenlemenin yeni çıkacak torba yasada da yer alması üyelerimizin ve ticaret dünyasının yararına olacaktır”dedi.

Başkanlar fikirlerini beyan etti

Daha sonra ise Oda ve Borsa Başkanları tek tek söz alarak, ilçeleriyle ilgili sorunlarını dile getirip, çözüm yolları konusunda fikirlerini beyan etti. Toplantıda söz alan Oda ve Borsa Başkanları, özellikle ara eleman sıkıntısına değinerek, daha çok meslek liseleri ve meslek yüksekokullarına ihtiyaç duyulduğu konusunda görüş bildirdi. Pirinçte yüzde sekiz olan KDV oranından şikayetçi olan başkanlar, bu oranın çeltikte olduğu gibi yüzde 1’e indirilmesi gerektiğini ifade etti. Yaşanan tarımsal don olayı neticesinde meydana gelen zarara karşılık, çiftçi borçlarının ertelenmesi ve gecikme faizlerinin silinmesini de dile getiren başkanlar ayrıca, bölgenin geçim kaynağı olan fındıktan daha çok verim alınabilmesi için mevcut yaşlı bahçelerin sökülerek, yerlerine genç fidanların dikilmesi ve bu konuya da devletin destek vermesini talep etti. Konuşmalarda bölge turizmine de değinen başkanlar, doğa ve sağlık turizminin gelişmesi için altyapı eksikliklerinin biran önce giderilmesini beyan etti. Başkanlar, üyelere Halk Bankası aracılığıyla TOBB tarafından uygun faizli kredi verilmesinin de önünün açılması gerektiğini söylediler.

Murzioğlu: “Tüm çabamız şehrimizi birlikte kalkındırabilmek”

Toplantıda tekrar söz alan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, Oda ve Borsa Başkanlarına görüş ve önerilerinden dolayı teşekkür ederek, Oda ve Borsalarımızın, şehrimizin, ilçelerimizin sorunlarını masaya yatırıp, çözüm önerilerinin arandığı müşterek toplantılarımız, birlik ve beraberliğimizi artırma adına da çok faydalı oluyor. Amacımız, sorunlarınızı çözerek bölgemize faydalı olabilmek. Her fırsatta dile getirdiğim gibi artık şehirler nüfuslarıyla değil yaptıkları ihracatlarıyla ön plana çıkıyor. Tüm çabamız kentimizi topyekûn birlikte kalkındırabilmek. Hiçbir sorunumuz çözülemez değildir. Her meselenin bir kolayı vardır. Yeter ki samimi bir şekilde bunu isteyelim ve üzerine düşelim. Engelleri birlikte aşacağız. Tüm bunları yaparken, “Ben” değil, “Biz” olacağız. Yani birlikte hareket edeceğiz” diye konuştu.

Murzioğlu’ndan demiryolu açılımı

Başkan Murzioğlu konuşmasında ayrıca, Samsun-Ankara arası yük treni hattının Amasya-Kırıkkale arasına 170 kilometrelik bir demiryolu bağlantısı ile kısaltılarak, Türkiye’yi Kuzey’den Güney’e kesen yük taşımacılığı için direkt demiryolu hattı oluşturulması gerektiğini söyledi. Litvanya tarafından Karadeniz'i İskandinav ülkelerine lojistik olarak bağlamak amacıyla yapılan bir girişim olan Viking Projesi'nin de Türkiye’den çıkış noktasının Samsun olması için çalıştıklarını belirten Murzioğlu, oldukça mesafe aldıkları bu konuda herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekliliğine değindi. Başkan Murzioğlu, halen sanayinin kullanımına müsait olan ancak, çeşitli kurumlar tarafından tahsisinde zorluklar çıkarılan özellikle limanlara yakın alanların OSB’lere tahsis edilmesinde kolaylık sağlanması gerektiğine de değinerek konuşmasını sonlandırdı.

Toplantıya TOBB Yönetim Kurulu Üyesi  ve Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Bafra TSO Başkanı Göksel Başar, Bafra Ticaret Borsası Başkanı Namık Kibaroğlu, Çarşamba TSO Başkanı Ahmet Yılmaz , Havza TSO Başkanı Erkan Acar, Terme TSO Başkanı Ahmet Ekmekçi, Terme Ticaret Borsası Başkanı Haluk Trabzon, Vezirköprü TSO Başkanı Abdulkadir Fişekçi, Oda/Borsaların Meclis Başkanları, Yönetim Kurulu üyeleri ve Genel Sekreterleri katıldı.

Yukarı